מידע נוסף

שנת ייסוד: המאה ה-2 לפנה"ס

מיקום בארץ: הרי יהודה

שייכות מוניציפלית: עיריית ירושלים

סוג ישוב: עירוני

אופי האוכלוסייה : מעורב

תוכן מרכזי

רקע כללי

ירושלים, עיר הבירה של ישראל, עיר המקודשת לשלושת הדתות המונותאיסטית ובעלת היסטוריה של אלפי שנים. ירושלים שוכנת על רצועת ההר המרכזית של ארץ ישראל המערבית, ועל קו פרשת המים בין הים התיכון לים המלח.  היא העיר הגדולה בישראל, עם כ-883,000 תושבים וקצב גידול שנתי של 1.9%. אוכלוסיית ירושלים הטרוגנית מבחינה דתית, חברתיתכלכלית, ולאומית, ומורכבת מכ-62% יהודים וכ-36% ערבים מוסלמים ונוצרים. כלכלת ירושלים מתאפיינת בשיעור השתתפות נמוך בכוח העבודה ובאחוז גבוה של תושבים החיים מתחת לקו העוני.

למה ירושלים?

יש חשיבות עליונה לחיזוק  חוסנה החברתי והכלכלי של ירושלים, עיר הבירה של ישראל. ברמה המקומית- כמודל לחיים משותפים ופלורליזם חברתי, ברמה הלאומית- כגורם שיכול לפלג או לאחד את עם ישראל וברמה הבינלאומית- כעמוד השגרה המייצג של המדינה כלפי חוץ. גיוון האוכלוסייה בעיר מזמן לתוכה באופן שגרתי אתגרים רבים.

לצד האתגרים הרבים של העיר, בירושלים מדיניות מפותחת ומענים לצעירים בגילאי 18-35.

בסיוע "צעירים במרכז", מרכז הצעירים של ירושלים העירייה תומכת בפעילות ענפה של קהילות צעירים מסוגים שונים ומגוונים וביוזמות חברתיות. צעירים שיבחרו לפעול בקהילה ולפעול בשכונה בה הם חיים, יוכלו ליהנות מליווי ותמיכה לפעילותם. לצד החיים הקהילתיים, לירושלים יש הזדמנויות תעסוקתיות מגוונת להציע. בין היתר,  ריכוז המוסדות הלאומיים ומשרדים ממשלתיים בעיר מייצר אפשרויות תעסוקה איכותיות במגזר הציבורי.

בעשור האחרון התקבצו בירושלים מספר רב של בוגרי ובוגרות מכינות קד"צ, מסלולי שנת שירות , ובוגרי ובוגרות תכניות מנהיגות אחרות שחברו לקבוצות וקהילות שונות ומגוונות ברחבי העיר.

שילוב הכוחות בירושלים מחבר בין : מדיניות עירונית כוללת , ארגונים אזרחיים רבים וצעירים וצעירות אקטיביסטיים, יוצר שילוב יוצא דופן והזדמנות נדירה ברמה הארצית לאגם את כל התנאים הנחוצים על מנת ליצור מסגרות קהילתיות עבור צעירים באשר הם .  

קבלו עדכונים שוטפים על הזדמנויות התיישבות והפעילות של "בארצנו"