שנת ייסוד: 1943

מיקום בארץ: גליל עליון

שייכות מוניציפלית: מועצה אזורית גליל עליון

סוג ישוב: כפרי

אופי האוכלוסייה : חילוני

רקע כללי

עמק החולה פרוס למרגלותיו, החרמון והרי הגולן מתנשאים למרחוק. קיבוץ מנרה הסמוך לגבול לבנון, נחשב לאחד מסמלי התנועה הקיבוצית, בשל הנחישות ואומץ הלב של מייסדיו להקים את הקיבוץ מתוך השממה וכשהוא מבודד ומרוחק משאר הישובים. בקיבוץ מתגוררים כיום 250 תושבים ומתוכם 80 חברי קיבוץ.  הקיבוץ נהנה ממזג אויר מצוין ובחורף מתכסה לא פעם בלבן.

הקיבוץ מתאפיין באכפתיות ותמיכה חברתית הדדית חזקה. בזכות גל קליטה בשנתיים האחרונות של 15 משפחות חדשות ישנה פריחה מחודשת של חיי תרבות והקהילה בקיבוץ.

למה מנרה?

בשנים האחרונות נעשו במנרה שני ניסיונות לבנות הרחבה למשפחות צעירות – להחזיר את בני המשק הביתה ולקלוט משפחות חדשות, אך הניסיונות הצליחו רק באופן חלקי. רוב הצעירים בני המקום בוחרים לעזוב ואוכלוסיית הקיבוץ הולכת ומזדקנת.

מנרה זקוקה לרוח חדשה ויצרנית בקיבוץ. ההזדמנות מתאימה לסטודנטים שלומדים בתל חי ומעוניינים לחיות באווירה כפרית וכחלק מקהילה קיבוצית. גם צעירים ומשפחות אחרי תואר יוכלו למצוא במנרה את המקום בו ירצו לבנות את ביתם באיכות חיים גבוהה ובמחיר בר השגה, כקיבוצניקים. למשפחות המגיעות למנרה מספר אפשרויות דיור והן בניית בית צמוד קרקע על מגרש או שיפוץ דירה ישנה. כמו כן, יוכלו המשפחות החדשות לבחור במגורים בשכירות בדירה קיימת בקיבוץ לתקופת ניסיון והכרות.

בסביבת מנרה אפשרויות תעסוקה מגוונות בתחום התיירות, החינוך, תעשיות מגוונות ועוד.