שנת ייסוד: 1986

מיקום בארץ: פיתחת ניצנה

שייכות מוניציפלית: מועצה אזורית רמת נגב

סוג ישוב: כפרי

אופי האוכלוסייה : מעורב

רקע כללי

כפר הנוער ניצנה נוסד על ידי לובה אליאב ובסיוע המחלקה לעליית הנוער של הסוכנות היהודית במטרה לקדם חינוך ערכי לשמירה על הסביבה, לקיימות מקומית ולחיזוק ההתיישבות בנגב. הכפר הוקם תחילה ככפר נוער אך עם השנים קלט לתוכו תכניות שאינם מאפיינות כפרי נוער קלאסיים. מסיבה זו, בשנת 2012 הוסב שם המקום לניצנה – קהילייה חינוכית התיישבותית. בניצנה תכניות חינוכיות מגוונות כגון אולפן עברית, מכינה קד"צ חצי שנתית, פנימייה יחידה מסוגה לנוער בדואי "כוכבי המדבר", תכניות חינוך סביבתי, סמינרים בתחום התיירות ועוד.

למה ניצנה?

בניצנה למעשה אין כיום ישוב קבע שמקיים את עצמו ואין קהילה יציבה שמובילה את היישוב ודואגת לקיימותו ולפיתוחו בטווח הארוך.  לא רחוק מניצנה נמצאים מעבר גבול עם מצרים למטרות מסחר, מתחם בסיסים צבאיים, בית סוהר קציעות, בית סוהר סהרונים ומתקן חולות. הישוב ניצנה נשען לחלוטין על התכניות החינוכיות שבו ותושבי הכפר הם עובדי המקום: משפחות סגל ההוראה והמנהלה של הכפר, מתנדבי שנת השירות ועובדים במועצה האזורית. סך הכל מונה האוכלוסייה כ-50 משפחות וצעירים. התכניות הן לתקופות זמן שונות כך שעובדי המקום מתחלפים לעיתים קרובות.

בקיץ 2014 מנהל הכפר דוד פלמ"ח ביחד עם המועצה האזורית רמת הנגב יזמו את הקמתה של שכונה קהילתית צמודה לכפר החינוכי. השכונה תהיה גוף עצמאי אך היא תפעל בשיתוף פעולה עם הכפר החינוכי. בקרוב צפוי להסתיים תהליך אישור התב"ע ומיד לאחריו תחל קליטה של 100 בתי אב בצורת בנה ביתך או במבנים מתוכננים מראש דו-משפחתיים. הקליטה הראשונית תהיה בשכירות והמצטרפים החדשים יזכו ליהנות ממתקני הכפר (בריכה מקורה, חדר כושר, פארק סולאר, חדר אוכל ועוד).

בניצנה אנחנו מזהים הזדמנות ייחודית עבור צעירים וקהילות עם זיקה לחינוך והוראה. הכפר החינוכי בניצנה משלב בתכניותיו עקרונות של איכות הסביבה ואקולוגיה ומייצר סביבה שמפגישה  בין אלפי בני נוער מרקעים שונים ומגוונים לאורך השנה ובתוך כך מצליחה להעצים את הצעירים שמשתתפים בתכניותה ולחנך לסובלנות, עזרה הדדית, פלורליזם, אהבת הארץ בכלל והנגב בפרט. הנהלת הכפר יחד עם המועצה אזורית רמת נגב מעוניינים למצב את ניצנה כמרכז חינוכי אזורי לכלל יישובי פתחת ניצנה , וכמרכז תרבות וספורט של המרחב המתפתח.

נוסף על אנשי חינוך, בניצנה קרקע פורייה ליזמות בתחום החקלאות והתיירות. כבר כיום יש בניצנה מרכז מבקרים, מרכז השכרת אופניים, חאן מדברי, מוזיאון ארכאולוגי של ממצאי תל ניצנה וכפר סולארי, והמועצה מעוניינת להשקיע ולסייע בפיתוח יוזמות נוספות בתחומים אלו.  

תעסוקה בתחומי החינוך וההוראה ניתן כאמור למצוא בתוך הכפר. בסביבה על פי ההיצע באזור ניתן למצוא תעסוקה נוספת בחקלאות, במשרדי המועצה האזורית, במפעלי הקיבוצים משאבי שדה ורביבים, בתחנות תרמו סולאריות באשלים, במסוף הגבול ניצנה, וגם בתיירות המדברית המתפתחת באזור.

קבלו עדכונים שוטפים על הזדמנויות התיישבות והפעילות של "בארצנו"