רואים רחוק- רואים התיישבות

תנועת ההתיישבות של המכינות הקד"צ: החלוץ- משימות לאומיות יוצאת לדרך

אפריל 2017.

החלוץ- משימות לאומיות הוקמה כזרוע המיישבת של מועצת המכינות הקד"צ, בשיתוף עם קק"ל, באוגוסט2016. העמותה הוקמה כדי לעודד התיישבות בוגרי מכינות וצעירים נוספים בפריפריה הגאוגרפית והחברתית בישראל, בישובים עירוניים וכפריים אשר מוגדרים בעדיפות לאומית.

ההתיישבות בפריפריה היא האתגר הציוני החדש-ישן החשוב ביותר שלנו כחברה. משימה זו הכרחית גם כדי להגן על גבולות הארץ אבל גם כדי לחבר ולקשר בין חלקי הארץ השונים, לצמצם פערים וליצור רצף מלא חיים של מרכזי אוכלוסייה – מצפון ועד דרום.

עמותת החלוץ – משימות לאומיות תפעל לחזק ישובים קיימים ותמקד את פעילותה בליווי קהילות של בוגרי מכינות וצעירים נוספים. החלוץ היא תנועה כלל ארצית שיש בה מקום לקבוצות מכל קבוצות האוכלוסיה. תוכלו למצוא אצלנו קבוצות סטודנטים שרוצים להקים קהילה חילונית בנגב, גרעין תורני שהשתקע בעיר בגליל, קהילה מעורבת שמעוניינת להשתלב בישוב כפרי קהילתי ועוד. המשותף לכל הקבוצות שיפעלו עם החלוץ-משימות לאומיות הוא בסיס אידאולוגי שכולל נכונות להשפיע על הסביבה, ערבות הדדית, סולידריות חברתית והבנת החשיבות של התיישבות בפריפריה כמשימה.

הקהילות והצעירים שיחיו ויפעלו בישובים הפריפריאליים ישמשו כמנוע לתהליכי שינוי והתחדשות ביישוב, לצמיחה דמוגרפית, כלכלית וחברתית. קבוצות אלו יהוו אבן שואבת לאוכלוסיות נוספות להתיישב בסביבתן ולצעירים ולבני המקום להישאר ביישוב ולהשפיע בו.

 

תופעת ההתיישבות בקהילות צעירים בישראל הולכת ומתרחבת

אוכלוסיית הצעירים בישראל בגילאי 35-18 מונה יותר מ-2 מיליון איש ואישה. קבוצה זו הינה משאב חשוב ומרכזי למדינה. הצעירים הנם המנוע המרכזי התורם לצמיחת המשק הישראלי בהיבטים הכלכליים, החינוכיים, החברתיים, האקדמיים והציבוריים ולכן עלינו כחברה לשאוף שהצעירים יזכו למימוש מיטבי של הפוטנציאל הגלום בהם כיחידים וכחברה. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי עידוד צעירים לייצר מרקם חיים משותף בחבורות.

בעשורים האחרונים אנו עדים לתופעה של קבוצות צעירים החיים בקהילות ברחבי הארץ, מגמה זו הולכת ומתרחבת והשפעתה על החברה מעמיקה הן ברמה המקומית, הן ברמה היישובית והן ברמה הלאומית  (מקור). כמו כן, ישנה מגמה הולכת וגוברת של קבוצות וקהילות להתיישב ולפעול בפריפריה הגיאו- חברתית בישראל. צעירים חשים צורך לפעול מתוך הקהילה וביחד עם יתר התושבים וגורמים נוספים שפועלים בה.

על אף האמור לעיל, פוטנציאל ההגשמה בקהילות עוד רחוק ממימוש מרבי. הקהילות חשופות לאתגרים וההחלטה להקים קהילה מלווה בקשיים אישיים וחברתיים מרובים. לראיה, כמחצית מהקהילות מתפרקות בשנתיים הראשונות להיווסדותן. החלוץ –משימות לאומיות הוקמה כדי לעודד את תופעת הקהילות כמנוע לחיזוק הפריפריה. העמותה תסייע לקבוצות בשלבי חיים שונים וממגוון הקשת החברתית לשמור על קיימותן לאורך זמן, בהתאם לצרכיהם המשתנים, ולהרחבת השפעתן החברתית. הסיוע שתקבלנה הקבוצות כולל בין היתר ליווי מקצועי, הנגשת מידע על הזדמנויות התיישבות, רישות לגורמים רלוונטיים בישוב, פרסום הפעילות לצורך קליטת חברים נוספים לקהילה וסיוע בגיוס משאבים.

רוצים לשמוע עוד? הישארו מעודכנים בפעילות שלנו בפייסבוק , בניוזלטר, במייל

# סרטון שהוצג בכנס המכינות תשע"ז  בסימן התיישבות