דרך הנגב- במועצה אזורית רמת הנגב

דרך הנגב היא תכנית ייחודית המיועדת לצעירים בגילאי 20-23, שמעוניינים לשלב עבודות משמעותית בחינוך (פורמלי ובלתי פורמלי) עם חיי קבוצה צעירה ותוססת ולימודי העשרה מגוונים. 

התכנית היא תוצר שיתוף פעולה של עמותת דרך ארץ ומרכז צעירים רמת הנגב.

המשתתפים בתוכנית עובדים בעבודות מתחום החינוך ברחבי המועצה האזורית רמת הנגב, ונהנים מתכנית העשרה ולימודים בתחומים מגוונים: החברה בישראל, כלכלה, פסיכולוגיה, יהדות, ציונות, חינוך, ממשל ועוד. בנוסף, המשתתפים בתכנית הופכים לחלק בלתי נפרד מקהילת הצעירים הפועלת בתחומי המועצה ורוכשים כלים מקצועיים בתחום העיסוק שלהם. 

מסיימי התכנית יזכו למענק בסך 7500 ₪.

 

סליחה על השאלה, אבל...

מה זה אומר בתכלס?

קבוצה של כ-15 חבר'ה צעירות וצעירים אחרי שירות צבאי/לאומי שיעסקו בחינוך (פורמאלי ובלתי פורמאלי) במועצה האזורית רמת הנגב 

לאיזה אנשים פונה המיזם?

צעירות וצעירים בגילאי 20-23, בוגרי/ות מכינות ושנות שירות או בעלי/ות ניסיון חינוכי אחר, אוהבי אדם, שמחפשים חיי קהילה, יצירה ועשייה חברתית.

איפה גרים?

בקיבוצים ובישובים ברמת הנגב בהתאם לצרכי הישובים וההתאמה של משתתפי התוכנית.

מה המעטפת שמעניקים למשתתף במיזם?

מענק התמדה בסך 7500 ₪, יוענק למסיימי התוכנית, בנוסף לתוכנית העשרה ולימודים בתחומים מגוונים: החברה בישראל, כלכלה, פסיכולוגיה, יהדות, ציונות, חינוך, ממשל ועוד. ​בנוסף, המשתתפים בתכנית הופכים לחלק בלתי נפרד מקהילת הצעירים הפועלת בתחומי המועצה ורוכשים כלים מקצועיים בתחום העיסוק שלהם. 

הבנתי שעבודה בחינוך זה לא 'מועדפת', אז איך יש מענק?

בתום שנת עבודה בחינוך – אנחנו רוצים להגיד לך תודה.
המעט שאנחנו יכולים להעניק הוא מענק כספי בסך 7500 ש"ח  בנוסף לשכר.
אנחנו מבינים שבחינוך טוב, חייבים להשקיע.

יש הכשרה או תכני העשרה?

בטח. התוכנית כוללת השתלמות מקצועית בנוסף ל4 סמינרים במהלך השנה.
זה המקום שלכם ללמוד ולהתמקצע אבל גם להרחיב אופקים. לפגוש אנשים מעניינים, ליצור תוכן ולשתף בפורום הקבוצתי. יועברו סדנאות להקניית כלים בתחום ההדרכה, תכנים בנושאי ציונות, חלוציות, הגשמה, ובמגוון נושאים נוספים להעשרה

יש גם ליווי מקצועי אישי?

כן. לתוכנית יש רכז התוכנית  שילווה את המשתתפים בנוסך לכל משתתף במיזם, רכז חינוך יישובי שילווה אותו בעבודתו ביישוב בו ידריך. 

 

למה הכוונה בחיי קבוצה וקהילה?

חבר'ה צעירים בדיוק כמוך, שתוכל/י לחלוק איתם חוויות ו/או לשבת לבירה או סתם לדבר אל תוך הלילה. שיוצאים ביחד לטיול, לסמינר, לומדים ביחד ותומכים זו בזה.


יש חיי צעירים? מה אפשר לעשות באיזור?

בישובי המועצה אזורית רמת הנגב תוכלו למצוא חיי קהילה, חגים, אירועי תרבות, ובריכה לצד ארועים מועצתיים. המדבר השקיעות והזריחות המדהימות ועוד.
בפאב 40 בקיבוץ טללים מגיעות ההופעות הכי טובות בארץ במחירים מסובסדים ובנוסף העיר באר שבע במרחק נגיעה- פאבים, הופעות וחיים סטודנטיאלים.

איך אני יכול/ה להיות מעורב/ת חברתית?

המיזם הוא הזדמנות להוביל משהו בתחומי הקהילה. משהו שאתם טובים בו, משהו שחשוב לקדם, חלום שרוצים להגשים. אתם תבואו עם רעיון ואנחנו ניתן את הכלים.

מי אתם? מי עומד מאחורי המיזם?

התכנית היא תוצר שיתוף פעולה של עמותת דרך ארץ ומרכז צעירים רמת הנגב ובתמיכת קרן נס ותנועת 'בארצנו'-תנועת ההתישבות של בוגרי המכינות הקד"צ. 

אנחנו עסוקים בשיתופי פעולה רחבים- ולא סתם, באנו לבנות מיזם פורץ דרך וגדרות.

אני שמחה שבחרתי בדרך הנגב. אם היו שואלים אותי לפני חודשיים למה הגעתי לתכנית דרך הנגב, הייתי עונה שהגעתי בשביל העבודה בחינוך. אבל המדבר, עם כל היופי והקסם שלו, יכול להיות בודד לפעמים, וקר. הקיבוץ מצד אחד מאוד קהילתי וחברתי, אבל למי שרק הגיע אליו עלול להרגיש מעט מנוכר. העבודה מאוד מאתגרת ומספקת אבל גם קשה ולפעמים מייאשת. התוכנית מאפשרת לנו בית חם בתוך כל זה. חברות שמבינות בדיוק איך זה מרגיש. חוויות של התפתחות ויצירה בתוך השגרה המתישה. ליווי, עצות ועזרה בכל דבר, אפילו בריהוט הבית החדש שלנו. אני לא יכולה לדמיין את עצמי עוברת את התקופה הזאת בלי "דרך הנגב"
תמר נדיר
משאבי שדה

This project was funded by a grant from The Mack Ness Fund of the Jewish Community Foundation of Greater MetroWest NJ

.