"לשים את הגליל במרכז": הכירו את אור דוארי, בוגר מכינת עצם ומנכ"ל תנועת אמ"ת

את תנועת אמ"ת (אמת מארץ תצמח) שעניינה להפעיל פרויקטים אסטרטגיים מחוללי שינוי בגליל הקמנו לפני כ-13 שנים חבורה של בוגרי המכינה בעצמונה ממחזורים ז' וח' (יובל פרלשטיין, אליצור מוזס, מודי ביבי, עם חבר נוסף בוגר עלי). היוזמה החלה מתוך הבנת חשיבותו האסטרטגית של הגליל ומתוך החלטה של "במקום שאין איש – היה איש". מטרת הארגון בהקמתו הייתה לפעול לשינוי ולתנופת פיתוח הגליל בתחומים שונים: מקרקעין, חינוך והתיישבות. בשלב מאוחר יותר, הורחבה תפיסת הארגון גם כלפי אזורים אחרים, בהם הנגב. שלוש שנים לאחר מכן בעקבות הקמת המשרד לפיתוח הנגב והגליל והצבת יעד ע"י המדינה של הבאת 300,000 יהודים לגליל – נוצר סנכרון והתאמה בין מטרותינו ויעדי המדינה, בעוד רכס התרען שהינו בעל חשיבות אסטרטגית עליונה ובו אנו מתמקדים – קיבל העדפה מיוחדת.

את הפעילות שלנו כיום אפשר לחלק לשלושה תחומים:

בתחום ההתיישבות יזמנו הקמת כפר שילוב ייחודי במינו בשם "שיבולת" בלב הגליל. לצורך עניין זה הוקמה אגודה בראשות שני חברים נוספים מבוגרי המכינה בעצמונה אופיר שיק בוגר מחזור ז' ונפתלי פרידלנדר בוגר מחזור ה'. באגודה חברות כ- 50 משפחות שמיועדות לשלב יחד איתם בכפר דיירים מעל גיל 21 בעלי פיגור קל ובינוני וכן אוטיסטים, וזאת כחלק בלתי נפרד ממרקם חיי הקהילה שתוקם.

בנוסף התנועה התחברה לרב גרוסמן להקמת רשת כפרים תנ"כיים על בסיס נחלות השבטים של עם ישראל בגליל ובנגב. כפרים אלו יהוו מענה מחודש לנערים ונערות מהציבור החרדי והדתי שנפלטו ממערכות החינוך הפורמלי. בנוסף לערך החינוכי חקלאי שהם יקבלו, הם יתנו הדרכה לבאי הכפר בסגנון 'עין יעל' שבסמוך לירושלים.

doari 2

בתחום המקרקעין אנו עוסקים במיפוי ואיתור אדמות לרכישה ע"י משקיעים שאנו רותמים לפיתוח הגליל והנגב באופנים מגוונים.

בתחום החינוך, מתוך הבנה שעיקר השינוי ייעשה ע"י החינוך והעלאת המודעות והחשיבות  – הקמנו לפני כ-12 שנים את מרכז "דרך ארץ". המרכז הוקם לזכר חברנו בוגר המכינה ממחזור ז, רס"ן דניאל גומז ז"ל, קצין, טייס ולוחם שנפל במלחמת לבנון השנייה. פעילות המרכז מבקשת לחזק את הקשר בין עם ישראל לארצו, גם במובנו הפיזי ממש: עבודת כפיים וחיבור אדם-אדמה. המרכז ממוקם על רכס תורען שבגליל התחתון, כאשר הקבוצות הבאים בשעריו מידי יום ביומו זוכות לחוות חוויה ייחודית של עבודת כפיים תוך התנסות בעבודות חקלאיות שונות (סיקול, גיזום, בניית טרסות ונטיעות), ולקיחת חלק פעיל בבניין הארץ ופיתוח הגליל ע"י הכשרת מסלולי טיול ואתרי פעילות לשירות הציבור.

doari 3

עד-כה, פעלו במסגרת המרכז למעלה ממאה אלף צעירים, חיילים, חניכי תנועות הנוער, תלמידי המכינות הקדם-צבאיות, תלמידי תיכון, סטודנטים, משפחות וחברי ארגונים שונים מיהדות התפוצות כגון "תגלית" ו"החוויה הישראלית" (אפשר לראות בפייסבוק בהרחבה https://www.facebook.com/adamadamabagalil/). בהמשך אנו מתכננים הקמת חווה חקלאית שתוצרתה תיתרם לנזקקים, והמבקרים בה יוכלו בנוסף לעבודת הכפיים ליהנות מהרצאות סיורים וטיולים באתר ובגליל כולו.

בנוסף, הקמנו "חוות הכשרה קדם התיישבותיות" https://www.facebook.com/muadefet4galil/, שמטרתן להקים גרעינים התיישבותיים למשך שנה אחת. השאיפה היא לספק למשתתפים טעימה ייחודית מהווי החיים בגרעין התיישבות, ולאפשר להם לקחת בחשבון אלטרנטיבות מגורים אחרות והגשמה בחייהם הבוגרים.

לבוגרי מכינות שמצויים בשלב שלאחר השחרור מצה"ל אומר שהכל מתחיל מלקיחת אחריות, מבלי להמתין שמישהו אחר יעשה זאת. לא להתלונן, פשוט ליזום ולעשות. לאורך כל הדורות הציבור מתחלק למנהיגים ומונהגים, מובילים ומובלים. על כן, יש צורך לומר בקול ברור וחזק "הנני" לכל משימה. יש צורך משמעותי לקחת אחריות על עתיד המדינה, כל אחד "במשבצת שלו" משום שנדרש מכולנו עדיין להמשיך להקים את המדינה. מדובר על חבל ארץ שלם שדורש ומבקש – בואו, הקימו עסקים, תיירות, תעשייה ובעיקר – אל תעמדו, התיישבו, הובילו ולחצו על הגז היכן שצריך. זו לא טענה כלפי אף אחד, אלא צורך משמעותי של לקיחת אחריות. חברי ההנהלה של הארגון הם בעצמם חבר'ה מעולם ההיי-טק של תל אביב. והם כל הזמן מחזקים אותי שזו הדרך הנכונה ושמבחינתם מדובר בסטרט-אפ של אידיאולוגיה – 'חלוצים בג'ינס'.

doari 1

התלונות שלנו על המציאות האפרורית היומיומית, על התנהלות הממשלה, המנהיגים שלנו,  הרשויות ועוד ועוד – הן בדרך כלל תלונות מוצדקות, וודאי שלרוב הן נובעות מאכפתיות ורצון לשנות את המציאות ונראה לנו שזה מה שאנו עושים כאשר אנחנו בוחרים ללכת בדרך הביקורת, אך זו טעות גדולה לחשוב שכך ניצור את השינוי.

אם אנו רוצים לשנות מציאות שאינה מוצאת חן בעינינו יש לנו את הכוח לעשות זאת, אך הדרך של התלונות והציניות המבקרת, ללא רצון של הוספת בניין, איננה יכולה להצמיח דבר. זו המשמרת שלנו וכבר נאמר מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך. בנוסף לכך – המציאות ממש לא הולכת אחורה, המדינה היא כל אחד ואחד מאיתנו, תקופת הגלות הסתיימה.

כעת רק נותר להגדיר ברמה האישית לאן כל אחד לוקח את עצמו ואת חייו וכיצד הוא מתחבר לתוך מערך האחריות והמסירות למען העם והארץ בעת הזו.

בקיצור, מחכים לכם מתחת לאלונקה!

אור דוארי הוא בוגר מכינת עצם, מנכ"ל תנועת אמ"ת, נשוי ואב לשישה ילדים ומתגורר באמציה.

לאתר של תנועת אמ"ת>>