"התפיסה שלנו היא להתיישב בפריפריה חברתית": רכז קהילת בוגרי "בית ישראל" מספר על העשייה בארמון הנציב

למרות שיהב פלמון מתעקש שלא לקחת קרדיט לעצמו כשעוסק בעשייה חברתית, קשה להאמין שהוא "רק חלק" מכל הפעילות החברתית הענפה שעליה הוא מפרט. ביום הוא מורה עמית של כיתות ב' בבית הספר 'אריאל' בשכונת גילה בירושלים, ולאחר מכן הוא מיד פונה לעיסוקים המגוונים בפרויקטים חדשים וללימודי תואר שני במנהל עסקים. "ביה"ס אריאל הוא בית ספר שמשלב חילונים ודתיים שהיה בתהליכי נסיגה.  בשנים האחרונות, בין היתר בזכות שיתוף פעולה מיוחד בין הנהלת בית הספר לקהילה, קהילת 'בית ישראל' אימצה אותו ושלחה אליו את ילדיה. היום בית הספר נמצא בפריחה פדגוגית", מספק פלמון טעימה קטנה מהשינוי שהובילה קהילת בוגרי מכינת "בית ישראל" בשכונת גילה שבירושלים.

פלמון נישא לפני כשנה וחצי לליאור, ולשניים נולדה מעיין הקטנה לפני כארבעה חודשים. כאמור, הוא סטודנט לתואר שני, מורה בבית ספר יסודי מעורב לחילונים ולדתיים, רכז קהילת בוגרי "בית ישראל" בארמון הנציב ומלווה בה שני פרויקטים קהילתיים גדולים. "בית מדרש צעירים" נועד לשלב בין המפעלים השונים שמלווה הקהילה: כפר הסטודנטים בארמון הנציב וחניכי שנה ב' של מכינת 'בית ישראל'. במסגרת "סלון בארמון" מנסה הקהילה ליצור מפגשים אינטלקטואליים פעם בשישה שבועות – בהובלת דמויות מפתח ירושלמיות. "יש אנשים שעולים על במות בכל העולם, אבל לשכנים שלהם אין מושג מה הם עושים",  סיפר פלמון על המחשבות שהובילו ליוזמה, "אנחנו מבקשים לאפשר את המפגש עם האנשים שגרים בקרבנו; אירחנו במפגשים הקודמים את השופטת דליה דורנר, גב' עדינה בר שלום, ראובן אברג'יל (ממנהיגי הפנתרים השחורים), שאנן סטריט ועוד. רובם אגב הגיע בהתנדבות; זה פרויקט ממש נחמד ומשמח מבחינתנו", הוסיף.

קהילת בוגרי בית ישראל נמצאת בארמון הנציב כבר שלוש שנים; סטודנטים, משפחות וילדים. "כשנכנסנו לשכונה כקהילה, התחלנו לחשוב על דרכי פעולה; לא להשתלט על מקום, אלא להשתלב בו. התחלנו ביוזמות קטנות; פרויקטים של חגים והפעלות נקודתיות, ולאט לאט התחלנו גם לקיים קבוצות לימוד בבתים", תיאר פלמון את הצעדים הראשונים במקום החדש, והמשיך: "הקהילה משמשת מודל לחיים עבור המכיניסטים, ומבעד למודל הזה מעצימה אותם ומספקת להם את הכלים וסט הערכים שיסייעו להם במידה ויבחרו לנהל אורח חיים חברתי ומשמעותי יחד. ליווינו הרבה חבר'ה שהגיעו לכאן, וזו הייתה הצלחה לא קטנה. כנראה שהשליחות בעיניים מצאה חן בעיני אנשים שהסתכלו מהצד".

קהילת הבוגרים בארמון הנציב נמצאת בקשר רציף עם מכינת הבית "בית ישראל", ואף מקיימת עמה שיתופי פעולה רבים. אחד המפעלים שהקימה הקהילה יחד עם המכינה, הוא מיזם "מצפתל" (שילוב של 'מצפה' ו-'תל') . "מצפתל" היא פיסת טבע עירונית שחניכי המכינה ותושבי השכונה אימצו ובימי ראשון מתקיימות פעילויות שהחניכים מעבירים למשפחות הצעירות ולילדים. לפעילויות הללו משפחות הקהילה שולחות את ילדיהן, ובממוצע מגיעים בכל פעם שמונים איש. "אם בהתחלה הגיעו יותר משפחות ממעמד ספיציפי, היום כבר ניתן לראות הרבה יותר גיוון בנוף", סיפר פלמון.

"התפיסה שלנו היא להתיישב בפריפריה חברתית; כי בעצם החיים שם יש ממד של שליחות ועשייה. אתה יכול לעזור לאנשים שמתמודדים עם קושי כלכלי בגלל שקראת בעיתון, אבל כשאתה גר בתוכם – הקושי שלהם הופך להיות הקושי שלך, ומשם מתחילה כל העשייה. זה שונה לגמרי מחיים בסביבה הומוגנית", הסביר פלמון ומיהר להדגיש שהוא אינו לבד בפעילות שתיאר: "רוב הדברים שהזכרתי נעשו בשיתוף מכינת "בית ישראל" ובתמיכת קרן "שחף". הקבוצה והקהילה הן המנוע והתשתית לביצוע הדברים – גם איפה שיזמתי לבד לא בטל העניין הקבוצתי והקהילתי".

Scroll to Top