לרגל חג האילנות, חיפשנו את בוגרי המכינות שהחליטו לעצור את מרוץ החיים ולהשקיע את כל מרצם בעבודת אדמה. מרמת הגולן ועד הערבה: אלה האנשים שמשכימים לפנות בוקר כדי לדאוג ליבול כחול-לבן עבור כולנו. פרויקט חגיגי

נטע דביר, 26, רכזת תכנית "נטעים" ברמת הגולן, בוגרת מכינת "מיצר"

למרות שעשתה את תפקיד רכזת בוגרי מכינת מיצר מדירתה שבתל אביב, את ההחלטה להתיישב ברמת הגולן ולרכז את תכנית "נטעים" היא קיבלה בקטיף תפוחים במושב אודם בקיץ האחרון. "כשאתה נמצא שם אתה מבין את הצורך האדיר שיש בחבר'ה ישראלים שיתמכו במאמץ הזה וייקחו חלק. החקלאות היום ברמת הגולן לגמרי תלויה בדרוזים ובעובדים זרים, אבל את החבר'ה הישראלים קשה למשוך לעבודת כפיים", אומרת נטע דביר. "זאת ההזדמנות שלנו לסייע לחקלאים, לגרום לחבר'ה לצאת מהעיר הסואנת ולחוות את העבודה והקהילה בפריפריה". "נטעים" היא תכנית חקלאית-חינוכית שמיועדת לבוגרי השירות הצבאי והלאומי שמעוניינים בעבודה מועדפת במגוון מוקדים ברמת הגולן. מעבר להשכמות ולעבודה במטעים השונים, שעות רבות מוקדשות ללמידה: הכנה לאזרחות, דגש על טבע וקיימות, וחיבור מעמיק למהות המשימה החקלאית – לעונות השנה ולטיפול המסור ביבול. החבר'ה בתכנית מעורבים בנעשה בקהילות היישובים והקיבוצים, ופוגשים בין היתר אנשים שלקחו את החקלאות כמה צעדים קדימה והקימו חוות אקולוגיות.

 לפרטים והרשמה לתכנית

"התכנית אינה מיועדת רק לבוגרי מכינה", מבהירה דביר ואומרת: "דווקא התכנית הזאת מותאמת היטב לבגרות ולבשלות של בוגרי שירות צבאי ולאומי שמעוניינים בפיתוח אישי שנפוץ פחות אך בהחלט הכרחי. לקום לזריחות ולהיות כל היום בשטח, בצפון, ובלי הפקקים וזיהום האוויר: זה הסוד שלנו. הרבה פעמים חבר'ה אחרי צבא מיד טסים לטיול הגדול או מתחילים ללמוד. אנחנו מעוניינים ליצור מרווח זמן להתפתחות. הרבה פעמים בוגרי מכינות מעידים שבצבא הציניות משתלטת והתמימות שהייתה בתקופת המכינה נעלמת. 'נטעים' שואפת להסיר את החלודה ולהחזיר את האנשים למצב של עבודה פיזית ועיסוק בלמידה משמעותית.

עומר הדר, 22, בוגר מכינת הערבה-פארן, בית אריזה פארן

הוא השתחרר משירות ביחידת "מגלן" אבל הגעגועים למדבר שבו היה בתקופת המכינה החזירו אותו לעבודת כפיים דווקא שם. "גיליתי שאנשים חוששים מהעבודה בחקלאות בגלל חוסר בחיי חברה, אבל זאת טעות. אורח החיים שאנחנו מנהלים פה נוח ושלו, ובעיני  זאת הדרך האולטימטיבית לעצור לרגע בתקופה הזאת שבין הצבא ללימודים ולבחירת קריירה", מספר הדר ומוסיף: "ברור שבמקומות אחרים אפשר גם להרוויח טוב יותר, אבל כשאתה בא לפה אתה יוצא מאזור נוחות אחד ונכנס לאזור נוחות רגוע בהרבה". את תחום החקלאות הוא לא גילה רק אחרי הצבא, אלא שאת הידע המקדים שהיה לו הוא רכש במכינה: "כשנחשפנו לתחום במכינה, זה מאוד דיבר אלי – מחזור החיים שחקלאים מתנהלים לפיו; אנשים לא קולטים שאנחנו חלק מפס ייצור של משאב חשוב במדינה, וזה מספק להרגיש את זה מקרוב. אני מעריך את ההסתפקות במועט, בהחלט מחובר למקום ולהערכתי גם אשאר פה".

עומר בורשטיין, 23, בוגר מכינת קשת ברמת הגולן, עובד בחקלאות בעוטף עזה

את חלום החקלאות הוא כבר החל להגשים לפני כחצי שנה, במטעי התפוחים והדובדבנים של מושב קשת, אבל פרוצדורה רפואית שהיה צריך לעבור שינתה מעט את המסלול. גם לאחר שהשתקם וסיים את בחינת הפסיכומטרי, הרצון לשוב ולעבוד אדמה לא שכח, ועומר החליט לחזור לחקלאות – בקיבוץ חולית שבעוטף עזה. "כשהתחלתי לברר על חקלאות, התלבטתי בין עוטף עזה לערבה. החברים ניסו לומר לי שכל הפרעה במצב הביטחוני תשפיע על העבודה ותפגע בלוח הזמנים התקין. לי היה ברור שאם אני כבר מתעסק בתחום, עדיף לי להגיע למקום שבו הכי צריך אותי", מספר עומר בורשטיין, שהצטרף לקבוצת "השומר החדש", קבוצה מעורבת של בוגרי צבא דתיים וחילונים, ששומרים  בין היתר על החוות החקלאיות בגזרה. "אני מאמין שהרצון לשוב למקום הזה כל הזמן טמון בחינוך שלפני המכינה, וגם במכינה, שבה תמיד הודגש החיבור לאדמת ארץ ישראל – מתוך שייכות וקשר ישן שלנו עמה", אומר בורשטיין ומוסיף על התכניות להמשך: "כעת אני בבירורים כיצד להפוך את האידיאל למקצוע, אולי בפקולטה לחקלאות ברחובות".